Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką
Gotowanie ze stylem
Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką to wieloletni przepis z zeszytu mojej mamy. Proces produkcji ciasta jest dwufazowy, polega na sporządzeniu rozczynu, a następnie dwuetapowej fermentacji: rozczynu (I) i ciasta z rozczynem (II). Po procesie fermentacji rozczyn łączy się z pozostałymi składnikami, wprowadzając tłuszcz w końcowej fazie wyrabiania ciasta. Sposób ten daje w rezultacie ciasto o bogatym smaku i aromacie.
Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką
Składniki :
- Rozczyn:
- 1 szklanka mleka
- 100 g drożdży świeżych (1 opakowanie)
- 1 łyżka stołowa cukru
- 3 pełne łyżki mąki pszennej
- Dodatkowo do ciasta:
- ¾ kg mąki pszennej niskiego typu 450 – 480 np. szymanowskiej
- 4 jajka
- 125 g masła roślinnego
- 1 pełna łyżka śmietany 18%
- śliwki z kompotu - około 350 g lub 400 g świeżych wymieszanych z cukrem
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- ¾ szklanki cukru
- forma do pieczenia o wymiarach 25 x 36 cm
Kruszonka:
- 1 łyżka stołowa margaryny kostkowej np. Palmy
- 2 łyżeczki cukru
- 2-3 łyżki mąki
Sposób przygotowania:
- Rozczyn:
- Do ciepłego mleka dodać łyżkę cukru, pokruszone drożdże oraz mąkę, wymieszać a następnie przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Kruszonka:
- Margarynę wymieszać w misce wraz z cukrem oraz mąką, aż do całkowitego połączenia się składników. Kruszonkę najlepiej jest wykonywać ręcznie.
- Przygotowanie ciasta:
- Białko jednego jajka oddzielić od żółtka.
- Masło rozpuścić w garnku.
- Mąkę podgrzaną i przesianą, wsypać do ogrzanej miski, wlać wyrośnięty rozczyn, dodać 3 całe jaja oraz 1 żółtko, rozpuszczone masło, cukier, cukier wanilinowy oraz 1 łyżkę śmietany. Ciasto wyrabiać tak długo, aż będzie odstawało od ręki. W razie potrzeby dodać w trakcie wyrabiania nieco więcej mąki.
- Ciasto przełożyć na formę wysmarowaną masłem i posypaną mąką pszenną, następnie posmarować jego wierzch białkiem jajka za pomocą pędzelka.
- Na całej powierzchni ciasta nakładać odsączone śliwki, posypać kruszonką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Gdy ciasto podrośnie, wstawić je do nagrzanego do temperatury 180°C piekarnika i piec około 40 minut bez termoobiegu. Gdy wierzch ciasta zbyt się zarumieni, można przykryć je folią aluminiową, aby nie przypaliła się kruszonka.
- Moje rady:
- Ciasto jest upieczone, gdy jest dobrze wyrośnięte, zrumienione, łatwo odstaje od brzegów formy, a drewniany patyczek włożony na 2 sekundy do ciasta jest po wyjęciu z niego czysty i bez przylepionych grudek.
- Ciasta tuż po upieczeniu nie należy wyjmować z piekarnika, najlepiej jest wyłączyć piekarnik, odczekać około
10 minut a następnie delikatnie uchylić jego drzwiczki i pozostawić w nim ciasto aż do całkowitego przestygnięcia. - Ciasto pieczone w zbyt nagrzanym piekarniku może opaść w trakcie pieczenia, temperatura pieczenia nie powinna przekraczać 180 °C .
- Wszystkie składniki do ciasta powinny być ciepłe i przyrządzane w ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów, aby ciasto lepiej i szybciej wyrastało.
- Wyrabianie należy zakończyć, gdy ciasto jest gładkie, lśniące, odstaje od dna naczynia i od ręki oraz zawiera pęcherzyki powietrza.